Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Székelyhon
Anul şi data apariţiei: 12-02-2013
Tematica: problematica steagului secuiesc
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Simon Eszter
Titlul articolului: Továbbra is lobogni fog a székely zászló Udvarhelyszéken
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.szekelyhon.ro/aktualis/udvarhelyszek/tovabbra-is-lobogni-fog-a-szekely-zaszlo


Több hete országos szinten folyik a hercehurca arról, hogy törvényes-e vagy sem a székely zászló kitűzése a közintézményekre. Hargita megye prefektusa levélben hívta fel a polgármesterek figyelmét a lobogók helyes használatára, illetve arra, hogy más államok zászlóinak indokolatlan kitűzése esetén pénzbírságra számíthatnak. Udvarhelyszéken egy-két település kivételével ezután is marad a székely zászló a község-, illetve városházák épületein.szekely zaszlok udvarhely vn 014_bMarad a lobogó Udvarhelyen és a széken egyarántAz általunk megkérdezett elöljárók szerint a lobogó használata nem törvénybe ütköző, és az e köré duzzasztott botrány csupán Románia valós problémáiról való figyelemelterelést szolgálja. 
Egy hónap alatt három levél zászlóügyben
Hargita megye polgármesterei első alkalommal 2013. január 7-én kaptak egy körlevelet a zászlók közintézményeken való használatának törvényes módjáról. Egy hónap múlva Jean-Adrian Andrei újabb átiratot küldött az elöljáróknak, melyben emlékeztetett a marosvásárhelyi ítélőtábla azon határozatára, ami szerint semmissé nyilvánította Hargita Megye Tanácsának azt a határozatát, mely a székely zászlót megyezászlóként fogadta el. Levelében a prefektus leszögezi, az ítélőtábla döntése kötelező mindenkire nézve, így a polgármesteri hivataloknak is be kell tartaniuk az abban foglaltakat. Hétfőn újabb levelet küldött a prefektus, ebben figyelmeztette az illetékeseket arra, hogy más államok zászlóinak kitűzése hivatalos látogatásokon vagy ünnepnapokon kívül, kihágásnak minősül, mely 2500 és 5000 lej közötti összeggel büntethető.
Figyelemelterelés folyik
Udvarhelyszék polgármestereinek nagy része figyelemelterelő műveletnek látja a székely zászló körül kialakult „hisztériát", melyet leginkább a román sajtó képviselői gerjesztettek. Sándor József, felsőboldogfalvi polgármester ezzel kapcsolatosan elmondta: „Ez a zászló a mi szimbólumunk, addig marad a helyén, amíg valaki más le nem veszi." Szerinte ez a lépés a mostani kormány részéről egy jól betanult nemzetpolitikai uszítás, amit a kommunizmus utáni folyamatosan elővesznek. „Ezzel akarják elterelni a figyelmet a hiányos költségvetésről, és arról ami a parlamentben folyik" - fejtette ki Sándor.
Gyerkó Levente, Galambfalva község polgármestere szerint is ennél sokkal fontosabb dolgokkal kellene foglalkozni az országban. „Ebben semmiféle logika nincsen, ha egy magánházra kitehetnek bármilyen zászlót, akkor egy intézményen miért ne férne el a székely zászló?" - tette fel a kérdést Gyerkó. Hozzátette: igencsak sajnálatos, hogy Romániában húsz éve bárki kerüljön kormányra, időnként felesleges ellentétek szításával próbálja elterelni a valós problémákról a figyelmet.
Rigó Mihály, homoródalmási és Kerekes Péter, homoródszentmártoni polgármesterek egyöntetűen elmondták: öt éve kint van a székely lobogó a hivatalokon, de eddig nem zavart senkit. „Nem áll szándékukba levenni, ha valakinek nem tetszik, le lehet venni" - mondta Rigó.
„Mi betartjuk a törvényt, a két román zászló mellett ez is elfér" - mondta el érdeklődésünkre a kányádi polgármester, György Sándor, aki szerint is ez csakis politikai fogás lehet, aminek valami más áll a hátterében. Érdeklődésünkre kiderült, hogy Kápolnáson és Lövétén is marad a kék-arany lobogó. Lázár F. Zoltán, Lövéte polgármestere nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy büntetéssel nem lehet kitörölni az emberek fejéből a székelységet. „Kevesebb a költségvetés, félbe-szerben állnak a megkezdett munkálatok, a támogatások is akadoznak, az adókat emelik - ezekkel kellene foglalkozni, nem a zászlókkal" - fogalmazott. Bokor Botond, Fenyéd vezetője szerint is ez egy felesleges cirkusz, amire ennek a régiónak igazából nincs szüksége.
Közös álláspontot fogalmaznak meg
Máréfalva polgármesteri hivataláról sem kerül le a zászló, ha használata belefér a törvényes keretekbe - tudatta Dávid Lajos polgármester, majd röviden kifejtette: „A népnek kenyér és cirkusz kell, íme a cirkusz, de a kenyeret továbbra is keresni kell."
Bálint Elemér Imre, Oroszhegy elöljárójától megtudtuk, hogy Hargita megye polgármesterei csütörtökön találkoznak egy közös álláspont megfogalmazásának érdekében. „Ennek nincsen jogi alapja, hiszen például Maros megyének van zászlaja, a legtöbb településnek is. Újabban heraldikai és engedélyeztetési problémákról is hallottam, melyeket felfedeztek a székely zászlóval kapcsolatban, de az egész hisztériának pozitív hozadéka is lehet, hiszen ha eddig nem, ezek után már a katalánok is olvashatnak rólunk" - fejtette ki Bálint.
Bokor Sándortól megtudtuk, hogy Parajdon is fent van a székely zászló a hivatal épületén. „Egyeztetnünk és egységes álláspontra kell jutnunk, nekünk Hargita megyei polgármestereknek ezzel kapcsolatban, mivel a prefektus által küldött levélben szereplő 2001/1157-es kormányrendelet az államok zászlajára vonatkozik. A székely zászlót pedig mint Hargita megye szimbólumát semmisítette meg a táblabíróság" - fejtette ki, majd hozzátette: ezek hatalmi játékok, és úgy mint eddig, ha nincsen megegyezés, akkor figyelemelterelésként előveszik a „székely kártyát". Véleménye szerint a román akadémikusok is átlátnak már ezeken, hiszen ha Jászvásáron, Szebenben lehet regionális szimbólumokat használni, akkor itt miért ne lehetne? - kérdezte Bokor.
Kovács Lehel, Farkaslaka elöljárója szerint a székelységet jelképező szimbólum semmivel sem hágja át jobban a törvényt, mint Románia egyéb tájegységeinek - Havasalföld, Moldva - lobogói.
Pozitív hozadéka is van
Siménfalván egy ideje lekerült a székely lobogó, de Péter Zoltán polgármester érdeklődésünkre elmondta, hogy ennek a felesleges feszültségkeltésnek köszönhetően vissza fogják tenni.
Tamás Ernő székelyvarsági polgármester szerint a székely zászló körüli porkavarás nevetséges és egyben katasztrofális is. „2008 óta használjuk a székely zászlót, egy évvel azután, hogy Románia is belépett az Európai Unióba, abba a szövetségbe, mely ilyen kérdésekben a kisebbségek mellé kellene álljon. Véleményem szerint továbbra is hiányzik a párbeszéd román-magyar, magyar-székely és román-székely képviseletek között" - hangsúlyozta Tamás.
Etéd községének hivatalára is évek óta ki volt függesztve a székely lobogó, melyet nemrégiben tépett le a szél. „Eddig is használtuk, érdekes módon az előző kormánynak semmiféle problémája nem volt ezzel. Tudomásom szerint minden polgármesteri hivatalon a két országzászló mellett ott lehet az európai uniós és a székely zászló is. A tiltással amúgy visszájára is elsülhet ez az egész cirkusz - mondta Szőcs László etédi polgármester -, hiszen a falu lakossága az utóbbi hetekben sok székely lobogót vásárolt és aggatott ki a házakra."
Ha nincs kenyér, cirkusz kell a népnek
Rus Sándor, Szentegyháza polgármestere és Zoltáni Csaba, Székelyderzs polgármesterei - mivel az utóbbi napokban Magyarországon tartózkodtak - tőlünk szereztek tudomást a prefektus utasításairól. Elmondásuk szerint még fent vannak a zászlók a hivatalokon, és ha továbbra sem törvénybe ütköző, akkor maradni fog. Rus szerint el van túlozva ez az ügy, hiszen miért zavarná a többséget az, hogy a kisebbség saját szimbólumait használja.
Bunta Levente, székelyudvarhely polgármestere szerint a zászló használata a törvényes előírásoknak nem mond ellent. „Addig marad a zászló, ameddig nem lesznek egyéb kényszerítő körülmények, ha lesznek, akkor meg gondoskodunk arról, hogy sokasodjon" - mondta Bunta. Szerinte ezzel az új politikai alakulat tehetetlenségéről, az ország valós gondjairól akarják elvonni a lakosság figyelmét. „Amikor nem tudsz kenyeret adni a népnek, akkor adj cirkuszt" - summázott Udvarhely elöljárója.    

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.